PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Newsletter PIK 20.2014

Warszawa, 07.11.2014 r.

 

Newsletter PIK 20.2014

 

Bieżące i nformacje dla członków Polskiej Izby Książki

Prosimy o przekazanie wszystkim, których informacje mogą dotyczyć

 

1. O cyfrowym wypożyczaniu książek na VI Forum PIK

VI Forum PIK, które odbyło się 04 listopada w Klubie Księgarza w Warszawie, zgromadziło ponad 30 osób i poświęcone było niezwykle trudnemu, ważnemu dla dalszego rozwoju rynku książki tematowi – cyfrowemu wypożyczaniu książek, jego aktualnym formom, korzyściom i otwartym problemom.

O światowych modelach cyfrowych, komercyjnych „bibliotek” mówił Mikołaj Małaczyński z Legimi. Prezentacja była kompleksowym przeglądem aktualnych modeli zarówno pod kątem dystrybucyjno-marketingowym, jak i finansowych form rozliczeń transakcji z wydawcami. Aleksandra Wołoszczuk z IBUK-Libri przedstawiła od strony wydawcy i dystrybutora szanse oraz problemy związane z cyfrowymi wypożyczeniami przez biblioteki naukowe i publiczne. Na koniec Robert Chojnacki z Wydawnictwa Otwartego przedstawił zebrane opinie, obawy i oczekiwania wydawców względem abonamentowych systemów cyfrowego wypożyczania książek. Wystąpienia charakteryzował wysoki poziom merytoryczny. Jakość i wachlarz postawionych pod debatę zagadnień bezwzględnie wymaga kontynuacji na kolejnym Forum PIK.

 

2. Harmonogram działań na rzecz ustawy o jednolitej cenie nowości wydawniczych

06 listopada w biurze PIK spotkali się przedstawiciele najważniejszych organizacji wydawców i księgarzy, publicyści oraz autorzy. Celem spotkania była koordynacja działań na rzecz wdrożenia ustawy o książce do porządku prawnego w Polsce. Z satysfakcją stwierdzono, że środowisko literacko-wydawnicze jest zgodne odnośnie do konieczności zaimplementowania w Polsce rozwiązania, które sprawdziło się w krajach unijnych, szczycących się najwyższym poziomem czytelnictwa oraz stabilnym, jakościowym rynkiem księgarskim. 

 

3. Fiasko projektu „Tania przesyłka”

Projekt „Tania przesyłka kurierska dla członków PIK” prowadzony był przez biuro PIK przez wiele miesięcy. W wyniku długich i żmudnych negocjacji z kilkoma firmami uzyskano ostatecznie bardzo dobrą ofertę. Niestety nie udało się zebrać dostatecznej liczby członków Izby, którzy skorzystaliby z tej oferty. Spośród 23 firm – członków PIK – które zadeklarowały udział w projekcie na jego starcie, chęć podpisania umowy z wytypowaną firmą kurierską, potwierdziło tylko 6. Pomimo dodatkowych 9 zgłoszeń, nie skompletowaliśmy minimalnej miesięcznej liczby paczek, która warunkowała wynegocjowaną cenę. Korzystne warunki wynegocjowane przez biuro nie mogą być w tej sytuacji utrzymane.      

 

4. Czego potrzebują wydawcy dla lepszego rozwoju? Wyniki ankiety TISP

Wyniki ogólnoeuropejskiej ankiety nt. badań i rozwoju, przeprowadzonej w ramach projektu TISP, wskazują na duże znaczenie innowacji dla wydawców. Ponad 3/4 respondentów deklarowało wprowadzanie nowych produktów i usług, jednak wymieniane były pewne bariery ograniczające innowacje. Za największą z nich uznaje się brak dostępu do źródeł finansowania (dla ponad połowy respondentów główna przeszkoda), zaraz potem brak szerszego zasięgu i brak odpowiednich struktur. W załączeniu informacja prasowa.

 

5. Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2015

W przyszłym roku po raz trzeci autor z Polski zostanie laureatem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Polska Izba Książki tradycyjnie już podjęła się koordynacji prac polskiego Jury Nagrody.

Od 2009 roku w ramach Nagrody wspieranej przez Komisję Europejską promowani są wschodzący autorzy. W konkursie rozpatrywane są dzieła autorów z krajów uczestniczących w programie Kultura UE. Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim. Laureaci krajowi wyłaniani są lokalnie, natomiast wręczenie nagród, jak i promocja nagrodzonych dzieł, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę.

W 2012 roku Nagrodę Literacką Unii Europejskiej otrzymał Piotr Paziński za powieść Pensjonat (Wydawnictwo Nisza), natomiast pierwszym polskim laureatem był Jacek Dukaj nagrodzony w 2009 roku za powieść Lód (Wydawnictwo Literackie).

Organizatorem jest konsorcjum utworzone przez Europejską Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich oraz Stowarzyszenie Wydawców Europejskich.

Więcej informacji na stronie www.euprizeliterature.eu.

 

6. Raport „Kreatywny łańcuch – powiązania sektora kultury i kreatywnego w Polsce

Polecamy uwadze Raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zatytułowany „Kreatywny łańcuch – powiązania sektora kultury i kreatywnego w Polsce” (www.ibngr.pl).

 

7. PIK i SAiW „Copyright Polska opracują licencję zagraniczną

Polska Izba Książki oraz Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA podjęły działania mające na celu wypracowanie modelu reprograficznej licencji zagranicznej. Dzięki niemu polscy wydawcy będą mogli liczyć na wypłatę dodatkowych środków bądź pochodzących bezpośrednio z krajów, w których prawo umożliwia pobieranie bezpośrednich opłat za kopiowanie utworów przez szkoły, uczelnie czy biblioteki, bądź dzięki powiększeniu puli rekompensat wypłacanych im w ramach repartycji opłat reprograficznych.

Chęć udziału w tych pracach wydawnictwa mogą zgłaszać pod adresem biuro@copyrightpolska.pl lub telefonicznie (tel. 12 429 39 29) w terminie do 7 listopada br.

Więcej informacji na stronie internetowej www.copyrightpolska.pl. Ponadto na naszej stronie internetowej www.pik.org.pl, w zakładce poświęconej reprograficznej licencji zagranicznej (dział "Prawo i podatki"), będziemy na bieżąco informować Państwa o postępach prac. Dla zainteresowanych zorganizujemy w styczniu 2015 r. spotkanie informacyjne.

 

8. Nowe regulacje w obrębie VAT

Komisja Europejska uruchomiła specjalny portal poświęcony problematyce VAT, który ma pomóc w adaptacji zmian, jakie wejdą w życie w 2015 roku. Na stronie zamieszczane będą m.in. informacje w 26 językach o regulacjach obowiązujących w Unii z uwzględnieniem różnic między poszczególnymi państwami.

 

9. IV Salon Ciekawej Książki w Łodzi już od 28. Listopada

W dniach 28-30 listopada br. odbędzie się IV Salon Ciekawej Książki – największa impreza wystawiennicza w regionie łódzkim skierowana do branży wydawniczej i czytelników. Każdego roku bierze w niej udział około 7 tysięcy osób. Więcej informacji: www.salonciekawejksiazki.pl.

 

10. Warsztaty Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

SBP zaprasza do wzięcia udziału w następujących warsztatach:

  • „Języki informacyjno-wyszukiwawcze stosowane w bibliotekach. Przyszłość charakterystyki rzeczowej zbiorów bibliotecznych”, 20-21 listopada, Warszawa.
  • „Animacja tekstów literackich metodą KLANZY”, 20 listopada, Warszawa.
  • „Prawo autorskie – co musi wiedzieć bibliotekarz”, III termin, 5 grudnia 2014 r., Warszawa.
  • „Jak redagować teksty do internetu?”, 8 grudnia, Warszawa.

Szczegóły dostępne są na stronie SBP.

 

11. Nowy portal dla konsumentów i przedsiębiorców

UOKiK przygotował specjalny portal – www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl – który ma pomóc sprzedawcom internetowym przygotować się do zmian, jakie niesie ustawa konsumencka wchodząca w życie 25 grudnia. „W akcji edukacyjnej bierze udział 14 instytucji, które informują o nowych przepisach” – pisze UOKiK. „Przedsiębiorcy, korzystając z prostych przykładów, mogą łatwo i szybko zapoznać się np. ze zmianami w procedurze reklamacyjnej, dowiedzieć się, czy wszystkie produkty są objęte rękojmią”.


Biuro PIK

 

Do pobrania:

Newsletter PIK 20.2014

TISP, Potrzeby europejskiego rynku wydawniczego

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej