PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Materiały po konferencji prasowej ŚDKiPA 20.04.2017 r.

 

                                Komunikat prasowy

 

                        "Jak czytanie wpływa na rozwój człowieka i społeczeństwa"

 

20 kwietnia 2017 r. z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyła się konferencja prasowa Polskiej Izby Książki. Na program tegorocznej konferencji PIK złożył się cykl trzech popularnonaukowych wykładów. Pierwszy dotyczył wpływu czytania na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Z zagadnieniem tym zapoznał gości i dziennikarzy dr Paweł Boguszewski, z Pracowni Modeli Zwierzęcych IBD im. M.Nenckiego PAN. Drugi wykład dotyczył zagadnień związanych z motywacją do czytania. Dr Zofia Zasacka z Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej opowiedziała o elemantach motywujących do czytania i o korzyściach płynących z takiego rodzaju aktywności intelektualnej. Zwieńczeniem spotkania był wykład prof. Jana Malickiego, dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach, który przedstawił zagadnienia związane z kulturotwórczą rolą księgarń i bibliotek.

Pod koniec spotkania odbyło się wręczenie nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Mistrz Promocji Czytelnictwa 2016. Nagrody wręczyła przewodnicząca Stowarzyszenia Elżbieta Stefańczyk. Wręczone zostały trzy nagrody główne, przyznane trzy wyróżnienia oraz przekazane cztery listy gratulacyjne dla wyróżniających się bibliotek. Nagrody główne otrzymały:

I Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

II Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie

III Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie

Konferencję prowadził Włodzimierz Albin, prezes PIK.

Tematyka tegorocznej konferencji stanowiła pretekst do dyskusji nad czytaniem jako szerokim zjawiskiem społecznym, którego podłoża i skutków możemy szukać w psychologii i fizjologii. Czytanie to proces społeczny dzięki, któremu możliwe jest zarówno zdobywanie informacji i nauka jak i przekazywanie przyszłym pokoleniom myśli, uczuć i dorobku intelektualnego minionych pokoleń.

 

Do pobrania:

Material prasowy ŚDKiPA 2017

prezentacja dr Pawła Boguszewskiego

prezentacja dr Zofii Zasackiej

Mistrz Promocji Czytelnictwa 2016

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej