PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Trwa nabór do projektu "Tales of EUkraine": unijnego programu finansowania dwujęzycznych wydań książek dla dzieci

Federacja Wydawców Europejskich (FEP) i Ukraiński Instytut Książki (UBI) zaprezentowali  projekt Tales of EUkraine (TEUk) podczas Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii, 6 marca 2023 r. 

Jest to  projekt współfinansowany w ramach programu Kreatywna Europa, którego celem jest drukowanie i dystrybucja dwujęzycznych wydań książek, dla ukraińskich dzieci przesiedlonych w wyniku działań wojennych. Jest to możliwość wspierania przez europejskich wydawców ich ukraińskich odpowiedników oraz okazanie solidarności z najsłabszymi ofiarami konfliktu poprzez to, co robią najlepiej: wydawanie książek.

Ricardo Franco Levi, Prezes Federacji Wydawców Europejskich oświadczył: "Od początku rosyjskiej agresji w Ukrainie, europejscy wydawcy okazują solidarność ze swoimi ukraińskimi kolegami i koleżankami. Jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej za pomoc w realizacji projektu Tales of EUkraine. Dzięki TEUk, europejscy wydawcy będą mogli  pomagać ukraińskim uchodźcom, a jednocześnie wspierać ożywienie gospodarcze na Ukrainie".

Sonia Draga, Wiceprzewodnicząca Federacji Wydawców Europejskich i prezeska Polskiej Izby Książki podkreśliła kulturowe znaczenie projektu: "TEUk pokazuje solidarność europejskich wydawców z ukraińskimi w walce o demokrację i wolność słowa. Książki pomogą zachować ukraińską kulturę i wolność od ciosów rosyjskiej propagandy, a Tales of EUkraine pomoże setkom tysięcy ukraińskich dzieci w podtrzymaniu kontaktu ze swoją ojczyzną i kulturą".

W ramach TEUk powstaje katalog praw autorskich zawierający do 100 ukraińskich książek dla dzieci umożliwiający ich zakup w różnych krajach europejskich. Przy wsparciu partnerów projektu, wydawcy mogą nabywać prawa do książek i publikować je. Krajowe stowarzyszenia wydawców uzyskają  część drukowanych egzemplarzy i będą nadzorować ich dystrybucję, która będzie opierać się na sieci organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i innych podmiotach.

Projekt będzie realizowany przez trzy lata, do października 2025 r. Partnerami projektu są: Włoskie Stowarzyszenie Wydawców – AIE, Polska Izba Książki – PIK, Wydawnictwa Niemieckie oraz Stowarzyszenie Księgarzy – BOEV, Rumuńskie Stowarzyszenie Wydawców – AER, Bułgarskie Stowarzyszenie Wydawców – ABK i Słowacka Izba Książek – ZVKS. Lista zainteresowanych partnerów udziałem w projekcie pozostaje otwarta.

Wszystkie informacje na temat rozwoju projektu będą dostępne na blogu TEUk oraz w mediach społecznościowych- konta mediów na TwitterzeFacebooku i Instagramie. Zapytania powinny być kierowane do info@fep-fee.eu.

Polskim partnerem projektu Tales of EUkraine jest Polska Izba Książki. 

To do nas zapraszamy wszystkich polskich wydawców oraz instytucje lub fundacje wydające książki dziecięce.

Wszystkie zgłoszenia oraz zapytania dotyczące projektu prosimy kierować na adresy:

biuro@pik.org.pl 

bartek.drela@pik.org.pl

Katalog dostępnych tytułów do zakupu licencji znajduje się: TUTAJ

Co zrobić, aby wziąć udział w projekcie? 

  1. Należy  zgłosić chęć udziału w projekcie do biura Polskiej Izby Książki.
  2. Ustalić z nami zakres tytułów z dostępnego powyżej katalogu, liczbę egzemplarzy do wydrukowania oraz podpisać z nami umowę.

Trwa nabór do projektu. Pierwsza transza książek finansowana w jego ramach ukaże  się do grudnia 2023 roku. Do końca października 2023 r. przyjmujemy zgłoszenia od zainteresowanych wydawców. Polska Izba Książki pomoże w dystrybucji wydrukowanych książek poprzez organizowanie współpracy między wydawcami a ośrodkami edukacyjnymi, bibliotekami, dobrami kultury, czy fundacjami. Uprzejmie informujemy, że wydawca zachowuje prawa autorskie, które zakupił w ramach programu. Zachowuje zatem prawa do nadwyżek produkcyjnych tj. może dowolnie dysponować książkami powyżej zadeklarowanego podczas przystąpienia do projektu limitu. 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej