PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Znamy ulubione księgarnie Warszawy

 

Warszawiacy w głosowaniu online wybrali pięć „ulubionych” niezależnych księgarń 2022 roku. To trzecia edycja plebiscytu, któremu towarzyszy konkurs opinii, przesyłanych przez miłośników tych miejsc.

W internetowym głosowaniu oddano 23 341 poprawnych głosów. Pięć miejsc z najwyższą liczbą głosów otrzyma nagrody pieniężne oraz tytuł Ulubionej Księgarni Roku 2022. Łączna pula nagród wynosi 70 tys. złotych. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa i wsparcie niezależnych księgarń, które są także lokalnymi centrami kultury. Osoby oddające głosy w plebiscycie przesłały ponad 6800 opinii o swoich ulubionych księgarniach. 

- W uzasadnianiach wyboru głosujący wskazywali najczęściej na niepowtarzalną atmosferę, pasję i profesjonalizm księgarzy, ich rosnącą aktywność w cyfrowej przestrzeni, atrakcyjny program spotkań autorskich, a czasem też i dobrą kawę. W wielu opiniach przewija się refleksja, że bez tej wybranej księgarni ta część miasta, ta ulica straciłaby swój charakter. W każdej z tych opinii czuć, jak bardzo te miejsca są dla ludzi ważne, czasami nawet pomocne w ich życiowych troskach – mówi Grażyna Szarszewska, przewodnicząca jury konkursu, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki.

Laureaci 2022

I nagroda Księgarnia Multibook.pl – 4881 głosów

II nagroda Antykwariat Grochowski – 3449 głosów       

Wyróżnienia:

Tarabuk – 2804 głosy        

Księgarnia-Galeria Nieznany Świat - 2413 głosów

Trzy Jeże – 2282 głosy

Wręczenie nagród

18 września o godz. 12.00 podczas Jesiennych Targów Książki zostaną wręczone nagrody wyłonionym w plebiscycie księgarniom. 29 września w warszawskim Klubie Księgarza nagrody książkowe będą mogli odebrać autorzy i autorki najciekawszych opinii.

Jesienne Targi Książki

Targi odbędą się od 15 do 18 września w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego. Będą okazją m.in. do udziału w spotkaniach autorskich, warsztatach, kiermaszu książek. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających. Szczegółowy program na stronie organizatora: historiaikultura.pl

Warszawa wspiera księgarnie niezależne

W stolicy jest około stu takich miejsc. Dzięki wirtualnej mapie księgarń można łatwo i szybko wyszukać najważniejsze informacje o księgarni w swojej dzielnicy lub niedaleko miejsca pracy czy szkoły.

Partnerzy: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie. 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej