PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Znamy program Norwegii – Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie!

„Marzenie jest w nas”.

Program Norwegii – Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie 2022

 

Norwegia jest gościem honorowym Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach
26-29 maja 2022 roku w Pałacu Kultury i Nauki i na Placu Defilad. Targi będą doskonałą okazją do zaprezentowania szerokiej gamy współczesnej literatury norweskiej polskim czytelnikom. Spotkania norweskich autorów z polską publicznością niewątpliwie przyczynią się do lepszego poznania i wzmocnienia więzi między dwoma krajami. Motto wystąpienia Norwegii na zbliżających się majowych Targach Książki w Warszawie brzmi „Marzenie jest w nas”.

Do Warszawy przyjedzie aż 30 autorek i autorów z Norwegii, którzy wezmą udział w 50 wydarzeniach literackich w ciągu czterech targowych dni. Z polską publicznością na Targach Książki w Warszawie spotkają się:

  • Malin Falch, Kristin Roskifte, Bjørn F. Rørvik & Per Dybvig, Bjørn Sortland oraz Monika Steinholm (literatura dziecięca i młodzieżowa)
  • Lene Ask, Anders Kvammen oraz Anja Dahle Øverbye (powieść graficzna)
  • Marta Breen, Erika Fatland, Torbjørn Færøvik, Nina F. Grünfeld, Asbjørn Jaklin, Kaja Nordengen oraz Anne Sverdrup-Thygeson (literatura faktu)
  • Kjersti Anfinnsen, Marie Aubert, Cecilie Enger, Helga Flatland, Jørn Lier Horst & Thomas Enger, Klara Hveberg, Victoria Kielland, Nina Lykke (beletrystyka)
  • Aina Villanger (poezja)

Na Targach Książki w Warszawie wystąpią także: Biret Ristin Sara oraz Karen Anne Buljo – autorki tworzące joiki, ludowe utwory wokalne, będące ważnym elementem tożsamości kulturowej Samów. Oprawę muzyczną niektórych wydarzeń, w norweskich rytmach, zapewnią DJ-e Charlotte Bendiks
i Niilas.

Lene Ask, Anders Kvammen, Malin Falch and Anja Dahle Øverbye wystąpią także w ramach festiwalu Komiksowa Warszawa, który odbywa się równolegle z Targami Książki w Warszawie.

Bogaty program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, podzielony jest na bloki tematyczne.

Program Pawilonu Norweskiego (przed PKiN) rozpoczynać będą spotkania z serii „Czas dla dzieci”
i „Czas dla młodego czytelnika”. To świetna okazja by poznać jednych z najlepszych autorów
i ilustratorów z Norwegii. W wydarzeniach pt. „Czas dla planety” udział wezmą autorzy piszący
o naturze, środowisku i podróżach. W bloku „Między nami”, przez pryzmat literatury, można będzie lepiej poznać norweskie społeczeństwo i jego aktualne problemy, a serie „Człowiek i jego tajemnice”
i „Czas na kryminał” pozwolą zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu.

Program literacki Norwegii oferuje też spojrzenie w przeszłość. Propozycja „Czas na klasykę” to spotkanie przybliżające sylwetki dwóch norweskich laureatów Nagrody Nobla, dla zainteresowanych historią pojawi się temat II wojny światowej w Norwegii. Z myślą o współczesności, w literackim programie Norwegii, znalazły się pozycje „Czas na poezję” obejmujące również poezję ukraińską, „Europejskie feministki Anno Domini 2022” oraz „Literatura europejska dzisiaj”.

W stoisku Norwegii w Sali Marmurowej PKiN odbędzie się natomiast wiele wydarzeń kierowanych do profesjonalistów z branży wydawniczej, mi.in. spotkania poświęcone przekładom, polityce literackiej w Norwegii i Polsce czy projektom bibliotecznym.

Co godzinę przez cały czas trwania targów, na stoisku norweskim w Sali Marmurowej można będzie wziąć udział w błyskawicznym kursie językowym „Nauka norweskiego w 15 minut!”, a w kąciku dziecięcym najmłodsi będą mogli uczestniczyć w kreatywnych warsztatach.

Wybrane spotkania z norweskimi autorami odbędą się też na scenie głównej targów. Wszystkie wydarzenia dostępne będą w języku polskim lub w polskim tłumaczeniu.

Prezentacja Norwegii – Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie zlokalizowana będzie
w namiotowym Pawilonie Norwegii (nr 1/E) przed głównym wejściem do PKiN oraz na stoisku w Sali Marmurowej PKiN (stoisko nr 117). Pawilon i stoisko będą miejscem spotkań z autorami i dyskusji. Ponadto, w Pawilonie Norweskim przed Pałacem Kultury i Nauki, w księgarni Moda na Czytanie, można będzie kupić książki norweskich autorów w polskim tłumaczeniu, a bezpośrednio po spotkaniach – zdobyć autografy twórców.

Projekt Gość Honorowy organizowany jest przez biuro NORLA (Norwegian Literature Abroad) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie.

Organizatorem Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia i Kultura.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia Targów Książki w Warszawie:

26.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00

27.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

28.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

29.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

 

Autorzy z Norwegii na Targach Książki w Warszawie

Program Norwegii – Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie

www.targiksiazkiwarszawa.pl

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej