PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

9. wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek


9. wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się już w sobotę 7 października 2023 r. pod hasłem „Absurd nie czytać”. Udział zgłosiło już 1400 bibliotek z całej Polski, codziennie dołączają kolejne. 
Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, otwartych i dostępnych. Wspólnie tej wyjątkowej nocy kierujemy światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca. 
W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbędą się m.in.: warsztaty impro w bibliotece, gra twórcza „Absurd nie pisać”, spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, ostre dyżury biblioteczne, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, maratony czytania i łasuchy literackie oraz oczywiście nocowania w bibliotekach.

7 października o godz. 18.00 połączmy się online na uroczystej inauguracji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek – transmisja na: fb.com/nocbibliotek i stronie nocbibliotek.pl/inauguracja. Wraz z gośćmi specjalnymi będziemy po raz pierwszy w bibliotece szkolnej, na scenie w słynnym II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. W programie m.in. wspólne czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nieczytanie” z absolwentką szkoły – aktorką Vanessą Aleksander, a także spektakl improwizowany „Kto czyta, ten rządzi” w wykonaniu Impro Quartetu – niepowtarzalne wydarzenie tylko tej nocy! Artyści na scenie wykorzystają przyniesione przez publiczność cytaty literackie. Prowadzenie: Artem Manuilov.
Jako wstęp, o godz. 16.00 – spacer po niedawno odtworzonym szkolnym ogrodzie botanicznym i okolicach z poetą, pisarzem i przyrodnikiem Michałem Książkiem.
A po części oficjalnej – o godz. 20.00 – otwarte warsztaty twórcze z metod impro, a równolegle kino: polsko-fińska animacja „Pamiętniki Tatusia Muminka”, 2021. 

Nocy Bibliotek w całej Polsce towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.

SPOTY Nocy Bibliotek: facebook.com/nocbibliotek/videos/651806790081081 i w załączeniu.
MAPA BIBLIOTEK z planami lokalnych wydarzeń: nocbibliotek.pl/mapa 
INFORMACJE: nocbibliotek.pl, fb.com/nocbibliotek

KONTAKT:  Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, tel. +48 601 061 161, katarzyna.soltan-mlodozeniec@ceo.org.pl

Ogólnopolską Noc Bibliotek współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej