PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Zaproszenie do udziału w III dorocznej Konferencji poświęconej zagadnieniom komunikacji naukowej w Polsce nt. „Nowoczesne (cyfrowe) publikowanie naukowe jako element systemu ewaluacji nauki. Publikowanie naukowe w czasach rozwoju sztucznej inteligencji” 

Komisja ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP, ustanowiona z inicjatywy Fundacji Rektorów Polskich w uzgodnieniu z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich w kadencji 2020–2024, zaprasza do udziału w III dorocznej Konferencji poświęconej zagadnieniom komunikacji naukowej w Polsce nt. „Nowoczesne (cyfrowe) publikowanie naukowe jako element systemu ewaluacji nauki. Publikowanie naukowe w czasach rozwoju sztucznej inteligencji”, która odbędzie się w Uniwersytecie Łódzkim w dniu 16 listopada 2023 roku  w godz. 9.00 – 16.30.  Podobnie jak w poprzednich latach Konferencja zostanie zorganizowana w formie hybrydowej. Informacje i materiały z poprzednich edycji, wraz z Raportami Biała Księga, są dostępne na stronie https://konferencjakwn.pl/

Uczestnicy Konferencji podsumują rekomendacje obu wcześniejszych konferencji oraz sformułują wnioski i postulaty dotyczące zmian odnośnie roli i zadań publikacji naukowych w systemie ewaluacji jakości działalności naukowej wynikające z doświadczeń i oceny funkcjonowania systemu ustanowionego na podstawie zasad przyjętych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 roku. Zapewnienie właściwego poziomu osiągnięć publikacyjnych pracowników szkolnictwa wyższego i nauki wymaga stabilnego systemu finansowego oraz wspierania procesu transformacji (cyfryzacji) działalności wydawców monografii i czasopism naukowych.

 

Planowane panele:

  • Publikowanie i rozpowszechnianie cyfrowych monografii i czasopism naukowych – podsumowanie i weryfikacja postulatów formułowanych prze środowisko naukowe i wydawców podczas I i II Konferencji KRASP.
  • Zmiany modelu publikowania akademickich treści dydaktycznych -  podsumowanie i weryfikacja postulatów formułowanych przez środowisko naukowe i wydawców podczas I i II Konferencji KRASP, w szczególności wprowadzenie definicji podręcznika akademickiego. 
  • Definicja i nowe kryteria oceny nowoczesnego wydawnictwa naukowego. Finansowe programy wsparcia transformacji wydawnictw.
  • Kierunek i cele zmian obecnego modelu ewaluacji nauki z perspektywy oczekiwań wobec publikacji naukowych. Wnioski w kontekście systemu finansowania publikowania naukowego w Polsce.

W imieniu Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP oraz występującej w roli Gospodarza, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Przewodniczącej Komisji Nauki KRASP, prof. dr hab. Elżbiety Żądzińskiej, pragniemy zaprosić do udziału w naszej Konferencji i prosimy o rezerwację czasu w Państwa kalendarzach.

Kontakt w sprawach organizacyjnych: kwn@pik.org.pl

 

Prof. dr hab. Jerzy Woźnicki

Prezes Fundacji Rektorów Polskich

Przewodniczący Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP

 

                      Andrzej Chrzanowski

                    Przewodniczący Komisji

                    Rada Polskiej Izby Książki

 

 

 

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej
https://fkip.uki.ac.id/vendor/ https://reporter.uki.ac.id/css/ https://simpuh.tegalkab.go.id/link-maxwin/ https://tracerstudy.fatek.unpatti.ac.id/tmp/slot-qris/ https://fh.uki.ac.id/vendor/ https://buku.ortax.org/sgacor/ https://feb.uki.ac.id/css/ https://fkip.unsulbar.ac.id/wp-includes/js/sdana/