PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Konkurs "Moja ulubiona księgarnia"

Konkurs "Moja ulubiona księgarnia"

Polska Izba Książki po raz pierwszy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowała w 2014 roku konkurs fotograficzno-literacki „Moja ulubiona księgarnia”. Dzięki niemu udało nam się zaktywizować czytelników do dzielenia się magią miejsc, w których obcują z książkami.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 24 października na 18. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie podczas seminarium "650 lat w służbie książki. Przyszłość zawodów związanych z książką", którego szczególnym gościem była prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureatami konkursu zostali

Pan Paweł Skolimowski, zdobywca pierwszego miejsca, najbardziej ze wszystkich lubi księgarnię „Jaś i Małgosia” w Siedlcach. W tej działającej od 23 lat księgarni autor zwycięskiej pracy dostrzegł to, co ludzie książki tak bardzo cenią w niezależnych księgarniach – tradycję i nowoczesność, pamięć o wartościach i myślenie o przyszłości, zaangażowanie i przyjazne nastawienie. O ich wyjątkowości stanowi misja docierania do ludzi, którzy dzięki książkom poszerzają swoje horyzonty. To przyjazne podejście do klienta, w którym właściciele i pracownicy widzą przyjaciela, któremu mogą ofiarować cenne dary wiedzy i poznania, niejednokrotnie ciężkie do zdobycia w małych miejscowościach.

Drugie miejsce zajęła praca pani Iwony Fijoł, która zachwyciła pięknymi zdjęciami nietuzinkowej krakowskiej księgarni „Pod Globusem”. Z pracy tej wyłoniło się miejsce, którego magia dosięga wszystkie pokolenia i które dla każdego odwiedzającego ma w zanadrzu coś wyjątkowego.

Na trzecim miejscu uplasowała się praca pana Artura Puka, który jako swoją ulubioną księgarnię wskazał "Zysk i S-ka" w Poznaniu. Odkrywanie tajemnic zawartych w tej pracy było dla członków Jury prawdziwa przyjemnością - nie mogli przejść obok niej obojętnie i nie docenić talentu jej autora.

Dodatkowo spośród rozmaitych prac przesłanych w konkursie, Jury postanowiło wyróżnić trzy prace nadesłane przez: panią Magdalenę Dziedziak – ulubiona księgarnia „Atena” w Kamiennej Górze, pana Daniela Łubę – ulubiona księgarnia „Faber i Faber” w Warszawie oraz panią Natalię Brzozowską – ulubiona księgarnia „Stańczyk” w Stalowej Woli.

Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!


Jury: Włodzimierz Albin – Polska Izba Książki, Waldemar Janaszkiewicz – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Krzysztof Kaleta – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Jerzy Okuniewski – Książnica Polska, Henryk Tokarz – Izba Księgarstwa Polskiego.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

                    

Do pobrania:

Informacja prasowa

I miejsce, Paweł Skolimowski, księgarnia "Jaś i Małgosia" w Siedlcach

II miejsce, Iwona Fijoł, księgarnia "Pod Globusem" w Krakowie

III miejsce, Artur Puk, księgarnia "Zysk i S-ka" w Ponznaniu

Regulamin konkursu "Moja ulubiona księgarnia"Poniższe zdjęcia pochodzą z archiwum pana Krzysztofa Kalety oraz Targów Książki w Krakowie.

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej