PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

W sieci o książkach. Jak czytamy w czasach pandemii? Raport z wynikami badań.

16 766! Tylu czytelników w dniach 8-22 kwietnia 2021 roku wypełniło internetową ankietę przygotowaną przez największy polski serwis o książkach lubimyczytać.pl we współpracy z Polską Izbą Książki. To imponująca liczba i ogrom danych do analizowania. Czytelnicy odpowiadali na pytania: Jak pandemia wpływa na wybory czytelnicze? Jakie kategorie książek najchętniej czytamy, a które już nas znudziły? Czy kupujemy więcej, czy mniej książek? A może częściej sięgamy po e-booki lub audiobooki? Wyniki badań zostały zaprezentowane 12 maja podczas Wirtualnych Targów Książki BookTarg. 

 

Tegoroczna ankieta to czwarta edycja badania, którego celem było sprawdzenie preferencji czytelniczych miłośników książek w czasie pandemii. Wyniki poprzednich pokazały jak dynamicznie zmienia się rynek książki. W roku 2016 czytelnicy potwierdzili znaną prawdę, że miłość do książek wynosi się z domu, a przy wyborze lektur głównie kierowali się zainteresowaniami. Chętnie też rozmawiali o przeczytanych książkach ze znajomymi, rzadziej z nauczycielami, księgarzami czy osobami, które zajmują się profesjonalnie literaturą. Badania w 2017 roku pokazały m.in., że czytaliśmy więcej książek papierowych niż w 2016 roku i słuchaliśmy nieznacznie więcej audiobooków, za to mniej chętnie sięgaliśmy po e-booki. Wówczas też czytelnicy deklarowali, że z reguły czytają 2-3 książki jednocześnie. Z kolei w 2018 wydawali na książki średnio 300-500 zł rocznie.

W dniu 21 kwietnia 2021 roku Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat i wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Czy optymizm z danych BN ma odzwierciedlenie w tegorocznej ankiecie, w której wzięli udział internauci?

Bardzo cieszymy się, że kolejna edycja naszego badania spotkała się z wielkim zainteresowaniem użytkowników serwisu lubimyczytac.pl – komentuje dyrektor generalna Polskiej Izby Książki, dr Grażyna Szarszewska-Kühl. Ponad 16 tysięcy wypełnionych ankiet daje nam podstawy do poważnej analizy postaw czytelniczych. Dziękujemy wszystkim respondentom za potężny materiał badawczy, dzięki waszej aktywności dowiadujemy się coraz więcej o rodzimych czytelnikach! Z przyjemnością zapraszamy na prezentację wyników czwartego badania czytelników – dodaje.

W czwartej edycji skupiliśmy się na zachodzących zmianach w zachowaniach czytelników podczas pandemii – komentuje Izabela Sadowska – prezes zarządu lubimyczytać.pl. Wiemy, że branża książkowa bardzo odczuła skutki trwającej pandemii. Wzrost zadłużenia księgarń, 240 zamkniętych placówek, odwołane spotkania autorskie i targi, a z drugiej strony dwucyfrowy wzrost sprzedaży książek – dodaje I. Sadowska. Internauci bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Ankieta pokazała jak kształtują się ich preferencje czytelnicze i jaki wpływ na nie miała pandemia.

Przy wyborze konkretnej książki głównie kierujemy się własnymi zainteresowaniami (96% ankietowanych). 69% miłośników książek deklaruje, że czytanie miało zdecydowany ma wpływ na ich życie. Z kolei dla 94% czytelników książka to szczególny w czasie pandemii sposób na oderwanie się od rzeczywistości i relaks. Czytanie stało się alternatywą do siedzenia w internecie, odskocznią od codziennych problemów oraz sposobem na znalezienie przeciwwagi dla niepokoju. Książki budują więzi między ludźmi. Z badania wynika, że książki papierowe wciąż stanowią dominującą formę nośnika tekstu i nic nie zapowiada ich odejścia do lamusa. Ciekawie wyglądają odpowiedzi na pytanie o liczbę przeczytanych drukowanych książek w ciągu 12 miesięcy. Czytelnicy wskazali, że w pandemii więcej czytają kryminałów, literatury pięknej oraz literatury faktu. 27% ankietowanych przyznało, że przeczytało ogółem od 21 do 50 pozycji. 13% badanych zadeklarowało przeczytanie w ciągu ostatniego roku tej samej liczby ebooków, a po tyle samo audiobooków, najczęściej w abonamencie sięgnęło 4% ankietowanych.

Zaskoczeniem nie była odpowiedź na pytanie gdzie czytelnicy poszukują informacji o książkach. 87% pytanych przyznało, że głównym źródłem informacji jest dla nich serwis lubimyczytać.pl. Rzadziej szukają opinii na stronach księgarń czy wydawnictw. W raporcie znalazły się także informacje dotyczące liczby zakupionych książek drukowanych, audiobooków i e-booków, a także wysokość kwot, jakie czytelnicy przeznaczają na zakup książek w tradycyjnej jak i nowoczesnych wersji.

Izabela Sadowska zaprasza do zapoznania się z wynikami badań

dr Paweł Kuczyński zachęca co zapoznania się z wynikami badań

 

cała prezentacja z wynikami dostępna jest: tutaj

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej