PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Badanie czytelników w sieci - IV edycja badania Lubimy Czytać i Polskiej Izby Książki ruszyło!

Jak pandemia wpływa na nasze wybory czytelnicze? Czy kupujemy więcej, czy mniej książek? A może częściej sięgamy po e-booki lub audiobooki? Jakie kategorie książek najchętniej czytamy? Podziel się swoją opinią. Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu czytelników w sieci, które po raz czwarty organizujemy wspólnie z Polską Izbą Książki. 

Ostatnie badania na temat czytelnictwa opublikowane przez Bibliotekę Narodową za rok 2019 wskazały, że utrzymuje się „stan stabilny” niskiego poziomu czytelnictwa książek w Polsce. 39% Polaków zadeklarowało, że przeczytało co najmniej jedną książkę w roku. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym badaniu, które skupia się na czytelnikach, którzy korzystają z sieci.

W tegorocznej ankiecie znalazły się pytania między innymi dotyczące liczby przeczytanych książek, źródeł ich pozyskiwania, pytamy też o to, z kim rozmawiamy o książkach oraz czy i jak trudna sytuacja pandemiczna wpłynęła na preferencje oraz wybory czytelnicze – komentuje Izabela Sadowska – prezes zarządu lubimyczytać.pl.  - Liczymy na to, że tak jak w latach ubiegłych swoimi spostrzeżeniami podzieli się liczne grono czytelników. Aktualne badanie będzie też zamknięciem pięciolecia, bowiem pierwsza ankieta została przygotowana dokładnie 5 lat temu. Dzięki analizie z całego okresu będziemy mogli szerzej spojrzeć na rynek czytelnictwa w latach 2016-2021 – dodaje.

W Polskiej Izbie Książki od lat gromadzimy dane na temat rynku książki. Brakowało nam jednak wiedzy o samych czytelnikach. Rozpoczęcie wspólnego projektu badawczego z lubimyczytać.pl w 2016 roku zmieniło tę sytuację. Każda kolejna edycja badania skupiała się na nieco innym aspekcie zwyczajów czytelniczych, tak będzie i tym razem. Dzięki temu zyskujemy coraz pełniejszy obraz czytelnika książek w Polsce. Im więcej wiemy o czytelnikach, tym skuteczniejsze metody promocji czytania będziemy mogli prezentować np. przedstawicielom administracji państwowej – mówi dyrektor generalna Polskiej Izby Książki, dr Grażyna Szarszewska-Kühl.

Ankieta jest w pełni anonimowa i dostępna do 22 kwietnia. Jej wypełnienie jest intuicyjne i zajmuje maksymalnie 10 minut. Zachęcamy gorąco do podzielenia się opiniami na temat książek oraz czytelnictwa. Wyniki ogłosimy podczas tegorocznej, majowej edycji BookTargu czyli wirtualnych targów książki, które odbędą się w dniach 6-12 maja.

Badanie powstało przy udziale dr Pawła Kuczyńskiego, socjologa, absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowcy Collegium Civitas w Warszawie. – Tegoroczna ankieta da nam odpowiedź czy i w jaki sposób sytuacja pandemiczna wpływa na wybory czytelnicze, co powinno zainteresować nie tylko socjologów – tłumaczy dr P. Kuczyński.

Zachęcamy do wypełniania kwestionariusza dostępnego: na stronie www Lubimy Czytać

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej