PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Spotkanie poświęcone organizacji konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy

28 stycznia odbyło się spotkanie online dotyczące wniosków z pierwszej edycji konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy oraz planów dotyczących organizacji drugiej jego edycji. Konkurs został przeprowadzony po raz pierwszy w 2020 roku. Organizatorami są Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy, Biblioteka Analiz, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich-Okręg w Warszawie i Polska Izba Książki. Konkurs jest w założeniu formą promocji i wsparcia finansowego dla księgarń warszawskich, niesieciowych, tzn. takich, których liczba nie przekracza czterech, stanowiących jedną firmę, i z których co najmniej jedna ma swoją siedzibę w Warszawie. Pierwsza edycja konkursu spotkała się z zaskakującym entuzjazmem ze strony klientów stołecznych księgarni, którzy licznie i chętnie oddali swoje głosy na wybrane przez siebie placówki księgarskie. Głosy można było oddawać na specjalnie uruchomionej stronie konkursowej. W związku z tak ciepłym przyjęciem konkursu przez czytelników i w trosce o los księgarń w Warszawie  organizatorzy podjęli decyzję o kontynuacji przedsięwzięcia.

W spotkaniu, które odbyło się w ostatni czwartek wzięli udział przedstawiciele podmiotów organizujących konkurs: Ewa Tenderenda-Ożóg z Biblioteki Analiz – reprezentująca także Polską Izbę Książki jako członek jej Rady, dyrektor Artur Jóźwik z Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Krzysztof Kaleta,  Zofia Szpojankowska, jako reprezentanci Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Maria Ostrowska-Jaskulska z księgarni Trzy Jeże, Małgorzata Zawiejska z księgarni Korekty oraz Jakub Bułat z Tarabuka. W spotkaniu wzięła udział również socjolożka, badaczka czytelnictwa  Izabela Koryś, która podjęła się analizy nadesłanych uzasadnień dla oddanych głosów w konkursie. Opinie  na temat wybranych księgarń  były składową konkursu. Imponująca liczba aż 4 tysięcy zebranych opinii dała możliwość nakreślenia rekomendacji dla księgarzy. Obok cennych rekomendacji prezentacja pani Koryś zawiera wnioski o  warszawskim rynku księgarń. Polecamy zapoznanie się  z całym spotkaniem:

tutaj

(hasło rxv^1QN9)

Organizatorzy pierwszej edycji konkursu byli zgodni w tym, że wydarzenie to powinno stać się cyklicznym. Podkreślono wagę, jaką promocja konkursu miała dla uświadomienia warszawiakom znaczenia stacjonarnych księgarń w ich życiu.  Ciekawa rozmowa o doświadczeniach z roku ubiegłego pozwoliła nakreślić plan realizacji drugiej edycji  konkursu. Zofia Szpojankowska przedstawiła zebrane opinie środowiska księgarskiego na temat przebiegu pierwszej edycji konkursu. Przedstawiciel głównego organizatora przedsięwzięcia – dyrektor Artur Jóźwik, złożył deklarację, że konkurs się odbędzie. Już wkrótce będziemy mogli poinformować oficjalnie o dacie rozpoczęcia drugiej edycji Ulubionej Księgarni Warszawy. Wśród gości spotkania znalazł się także przedstawiciel poznańskiego samorządu, zainteresowanego organizacją podobnego konkursu w tym mieście. Tymczasem zachęcamy do śledzenia informacji na  stronie internetowej poświęconej konkursowi, której adres poniżej:

Ulubiona Księgarnia Warszawy

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej