PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Komunikat na temat posiedzenia Zespołu Antykryzysowego ds. Rynku Książki przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego

20.05.br. odbyło się posiedzenie Zespołu Antykryzysowego ds. Rynku Książki przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pisarzy (SPP, UL), tłumaczy (STL), wydawców (PIK, PTWK, Polska Sekcja IBBY, prezes wydawnictwa Biały Kruk), księgarzy (SKP) i bibliotekarzy (BN). Posiedzeniu przewodniczyła pani minister Magdalena Gawin, a prowadził je dyrektor Instytutu Książki, pan Dariusz Jaworski wraz z zespołem ekspertów. Przedstawiono i omawiano najważniejsze postulaty poszczególnych segmentów środowiska książki. Pisarze i tłumacze podkreślali konieczność ustabilizowania sytuacji twórców, ochrony ich praw autorskich, zwiększenia funduszu Public Lending Right oraz zakresu opłat reprograficznych. Wyrazili także obawy o sytuację rynku książki - w szczególności księgarń - którego pozytywny rozwój jest fundamentem twórczości literackiej. Przedstawiciele wydawców i księgarstwa zgodnie nakreślili krytyczną sytuację najsłabszego ogniwa na rynku książki, księgarstwa i wskazali na regulacje, które w decydujący sposób pomogą w uporządkowaniu rynku i wzmocnieniu jego poszczególnych części: zwiększone zakupy książek do bibliotek, zerowa stawka VAT, ulga podatkowa na wydatki na książki i prasę, bony na zakup książek w stacjonarnych księgarniach i wdrożenie ustawy o książce. W podsumowaniu obrad minister Gawin podkreśliła konieczność większej interwencyjnej roli państwa na rynku książki, plan powrotu księgarń na mapę Polski wraz z programem ich certyfikacji i zaangażowania samorządów oraz zwiększenie zakupów ambitniejszych tytułów do bibliotek, a także rozważenie przygotowania w MKiDN nowego projektu ustawy o książce.
Prace zespołu mają być kontynuowane.

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej