Apel polskich twórców o poparcie dla Dyrektywy PE w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym

 

Od ponad dwóch lat trwają prace nad dyrektywą UE w sprawie dostosowania prawa autorskiego do jednolitego rynku cyfrowego. Chodzi o wypracowanie równowagi pomiędzy swobodną wymianą treści w Internecie a należną zapłatą dla twórców za ich pracę. Rozpowszechnianie treści objętych prawem autorskim wymaga zgody twórcy i wytwórcy,  a ich rozpowszechnianie bez zgody jest czynem nielegalnym. Internet nie może być wyjęty spod tego prawa. Wypracowany przez Alexa Vossa i Komisję Prawną UE projekt dyrektywy to  dobry KOMPROMIS, który nie przeszedł w głosowaniu lipcowym. Był zajadle atakowany rzez zwolenników całkowitego otwarcia prawa autorskiego. Do Europosłów spływają dziesiątki tysięcy e-maili nawołujących do tego, by nie udzielali poparcia dyrektywie w tej postaci. Szefowa Partii Piratów (Pirate Party), Julia Reda, zapowiada uliczne protesty. PIK i inne organizacje wydawców europejskich uczestniczą od początku w pracach nad dyrektywą i wyrażają poparcie dla jej uchwalenia. Europosłowie znają nasze stanowisko, wspierające projekt i zawarte w nim artykuły dot. mechanizmów zabezpieczających prawa twórców.

Stowarzyszenie Kreatywna Polska zainicjowało akcję #internetfairplay i zbiórkę podpisów pod „Apelem twórców”  (petycjeonline.pl), 28.08.2018), którą poparły najróżniejsze organizacje twórców oraz przemysłów kreatywnych, w tym nasza Izba.

Polscy pisarze, dziennikarze, fotograficy, muzycy, filmowcy czy też artyści plastycy jak i przedstawiciele przemysłów kreatywnych złożyli podpisy pod apelem, by wyrazić dobitnie poparcie dla prac nad unijną dyrektywą w sprawie prawa autorskiego. Wśród sygnatariuszy znajdziemy m.in. Jacka Bromskiego, Agnieszkę Holland, Marię Sadowską, Mirka Jureckiego, Olgę Tokarczuk, Zygmunta Miłoszewskiego, Jacka Dehnela i wielu innych. Apel podpisują także obywatele, rozumiejący jak ważna jest ochrona polskiej twórczości i uregulowanie Internetu. 

 

W linku poniżej znajduje się Apel polskich Twórców o poparcie dla prac nad Dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią Apelu oraz jego poparcie.

https://www.petycjeonline.com/poparcie_dla_dyrektywy_pe_w_sprawie_prawa_autorskiego_na_jednolitym_rynku_cyfrowym

 

Treść apelu w formacie pdf dostępna: tutaj