PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Apel polskich twórców o poparcie dla Dyrektywy PE w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym

Ponad dwa lata trwały prace nad dyrektywą Unii Europejskiej  w sprawie dostosowania prawa autorskiego do jednolitego rynku cyfrowego. Chodziło o wypracowanie równowagi pomiędzy swobodną wymianą treści w Internecie a należną zapłatą dla twórców za ich pracę. Rozpowszechnianie treści objętych prawem autorskim wymaga zgody twórcy i wytwórcy. Internet nie może być wyjęty spod tego prawa. Wypracowany przez Alexa Vossa i Komisję Prawną UE projekt dyrektywy, zatwierdzony jesienią 2018 roku przez Parlament Unii - to  dobry KOMPROMIS. Kraje członkowskie UE mają dwa lata na wdrożenie Dyrektywy do swoich porządków prawnych. Atakowana przez zwolenników całkowitego otwarcia prawa autorskiego Dyrektywa  powitana i wdrożona została np. przez Francję z wielkim entuzjazmem.  Polski rząd złożył odnośnie do niektórych zapisów Dyrektywy zaskarżenie do Komisji Europejskiej. Polscy Europosłowie znają stanowisko twórców i organizacji sektora kreatywnego, w tym PIK,  wspierające Dyrektywę i zawarte w niej artykuły dot. mechanizmów zabezpieczających prawa twórców. Izba liczy na szybkie wdrożenie Dyrektywy w Polsce, zgodne z jej duchem.

Stowarzyszenie Kreatywna Polska zainicjowało akcję #internetfairplay i zbiórkę podpisów pod „Apelem twórców”  (petycjeonline.pl), 28.08.2018), którą poparły najróżniejsze organizacje twórców oraz przemysłów kreatywnych, w tym nasza Izba. Polscy pisarze, dziennikarze, fotograficy, muzycy, filmowcy czy też artyści plastycy jak i przedstawiciele przemysłów kreatywnych złożyli podpisy pod apelem, by wyrazić dobitnie poparcie dla unijnej dyrektywy w sprawie prawa autorskiego. Wśród sygnatariuszy znajdziemy m.in. Jacka Bromskiego, Agnieszkę Holland, Marię Sadowską, Mirka Jureckiego, Olgę Tokarczuk, Zygmunta Miłoszewskiego, Jacka Dehnela i wielu innych. Apel podpisują także obywatele, rozumiejący jak ważna jest ochrona polskiej twórczości i uregulowanie Internetu. 

 

W linku poniżej znajduje się Apel polskich Twórców o poparcie dla prac nad Dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią Apelu oraz jego poparcie.

https://www.petycjeonline.com/poparcie_dla_dyrektywy_pe_w_sprawie_prawa_autorskiego_na_jednolitym_rynku_cyfrowym

 

Treść apelu w formacie pdf dostępna: tutaj

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej