PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

OŚWIADCZENIE Prezesa Polskiej Izby Książki

Warszawa, 24 września 2015 r.

 

Miłośnicy książek i ich autorów,
Szanowni Państwo,

Odroczenie obrad nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o książce na termin październikowy br. oznacza, że wspomnianej ustawy – w jakimkolwiek kształcie – prawdopodobnie nie uda się uchwalić w tej kadencji.

Dla Polskiej Izby Książki, poza oczywistym rozgoryczeniem i zaprzepaszczeniem wielu lat prac i analiz, oznacza to tylko jedno – narastający chaos na polskim rynku książki. Chaos, który już dziś spowodował, że – korzystając z trafnej obserwacji znakomitej pisarki Magdaleny Parys – „z wydawców zrobili się handlarze, z pisarzy sfrustrowani autorzy, z czytelników klienci, a z literatury bazar”.

Wrogiem Ustawy o książce nie był czas, bowiem jej projekt powstał dawno temu. Nie byli także jej oponenci. Jesteśmy zdania, że zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wprowadzenia regulacji na polskim rynku książek, dali się poznać jako ludzie, którym los książek nie jest obojętny. Takiego żywego zainteresowania sytuacją książek w Polsce zabrakło niestety niektórym posłom. Jak inaczej interpretować nieobecność w ostatnim etapie prac podkomisji, do której dobrowolnie zgłosiło się swój akces? Zmusza nas to do konstatacji, że kultura oraz książki, jako jeden z jej podstawowych symboli, nie są w naszym kraju traktowane jako dobro szczególne. Jednym z powodów dla których tak się dzieje prawdopodobnie jest fakt, że o kulturę w naszym kraju walczy się, nomen omen, kulturalnie – bez strajków, bez blokad dróg ani manifestacji pod Sejmem.

Życzymy sobie i wszystkim Państwu, aby „chciało nam się chcieć” walczyć o to, byśmy jako społeczeństwo byli mądrzejsi. Pragniemy, aby w naszym kraju kultura zajmowała ważne miejsce w programach politycznych, a posłowie potrafili dostrzegać szerszą perspektywę i brać odpowiedzialność za swoje decyzje, a także przewidywać konsekwencje, kiedy te nie zostaną podjęte. Przed nami wybory. Jeśli uznajemy, że kultura stanowi wyjątkową wartość dla rozwoju społeczeństwa, czy jest w nas zgoda, aby wybierać spośród partii i kandydatów, którym sprawy kultury są obojętne?

Drodzy Państwo! Czytajmy książki, bo w tej prozaicznej czynności – według słów Monteskiusza – „nie chodzi, wszako o to, aby ludzie czytali, ale aby nauczyli się myśleć”.

Z szacunkiem,

Włodzimierz Albin
Prezes Polskiej Izby Książki


Do pobrania:

Oświadczenie Prezesa Polskiej Izby Książki, 2015-09-24

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej