PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Komunikat PIK po konferencji prasowej Klubu PSL ws. projektu Ustawy o książce

W dniu 08.04. br. Klub Parlamentarny PSL wniósł do laski marszałkowskiej projekt ustawy o książce, oparty na projekcie wypracowanym przez Polską Izbę Książki we współpracy z organizacjami księgarzy, wydawców oraz środowiska literackiego. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa w Sejmie z udziałem pisarzy Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Ignacego Karpowicza, Grzegorza Kasdepke, a także prezesa PIK Włodzimierza Albina, wiceprezesa Izby Księgarstwa Polskiego, pana Waldemara Różyckiego i prezesa Książnicy Polskiej, pana Jerzego Okuniewksiego. Obecni byli ponadto wydawcy Sonia Draga, Maciej Makowski, Grzegorz Majerowicz i Bogdan Szymanik. PSL reprezentował poseł Artur Dębski, który będzie posłem sprawozdawcą projektu.

Przedstawiciele branży wydawniczej i księgarskiej podejmowali wielokrotnie przez ostatnich dziesięć lat próby wypracowania i wdrożenia do porządku prawnego w Polsce projektu ustawy na wzór tych działających w rozwiniętych krajach Europy, przede wszystkim we Francji i Niemczech. Mając na względzie pozytywne skutki regulacji rynku książki – niższe ceny książek, różnorodność oferty wydawniczej i szeroki dostęp do książki - Polska Izba Książki podjęła w roku 2013 ponownie starania o ustawę. Zapraszając do współpracy przedstawicieli wszystkich branżowych organizacji oraz szerokie grono ekspertów, autorów i miłośników kultury, opracowano kompromisowy projekt ustawy o jednolitej cenie książki we wszystkich punktach sprzedaży przez dwanaście miesięcy od wprowadzenia jej na rynek. W uzasadnieniu do projektu, jak i we wszystkich materiałach analitycznych, wskazuje się, iż książka nie jest zwykłym towarem, który może bez ograniczeń podlegać regułom rynkowym. Dobra kultury wymagają innych warunków rozwoju. Podjęto wiele akcji, spotkań i rozmów na rzecz projektu ustawy regulującej rynek książki. Pełna dokumentacja tych działań dostępna jest na stronie PIK (http://www.pik.org.pl/pages/47/ustawa-o-jednolitej-cenie-ksiazki). Projekt został pozytywnie oceniony przez senacką Komisję Kultury i Środków Przekazu. Widząc niezwykłą wagę regulacji rynku książki dla rozwoju czytelnictwa i edukacji w małych ośrodkach miejskich i na wsi oraz dla rozwoju drobnej przedsiębiorczości - Klub Parlamentarny PSL zdecydował o wniesieniu ustawy o książce do laski marszałkowskiej.

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej