PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

"650 lat książki i czytania w Polsce" - materiały po konferencji PIK z okazji ŚDKiPA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ŚDKiPA) obchodzony jest na świecie od 1926 roku, a w Polsce na szeroką skalę od 2008, kiedy to stowarzyszenia bibliotekarzy, księgarzy i wydawców powołały komitet organizacyjny ogólnopolskich obchodów tego święta. Od tamtej pory nie tylko coraz więcej mówi się w przestrzeni publicznej o książkach i czytaniu.

Tradycyjnie już 23 kwietnia w księgarniach rozdawane są róże, odczytywana jest legenda związana ze świętem oraz udzielane są atrakcyjne rabaty. Jednym z szerzej zakrojonych wydarzeń są Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”, w które zaangażowanych jest około 60 księgarń z regionu oraz biblioteki. Odbywają się ponadto seminaria, warsztaty i spotkania autorskie. W mniejszych miastach księgarnie współpracują z domami kultury i bibliotekami oraz we własnym zakresie organizują małe wydarzenia.

Przez ostatnie dwa lata motywem przewodnim działań Polskiej Izby Książki w ramach ŚDKiPA było prawo autorskie, którego ochrona – w wyniku rozwoju nowych technologii – stała się nadrzędnym zadaniem i problemem nas wszystkich. Chodzi bowiem o ochronę interesów twórców, producentów oraz samych czytelników.

W tym roku kładziemy nacisk na rolę księgarzy w promocji czytania i kształtowaniu świadomych czytelników. Z okazji ŚDKiPA ogłaszamy konkurs fotograficzno-literacki „Moja ulubiona księgarnia” (regulamin i informacja prasowa do pobrania na dole strony), który adresujemy do wszystkich, bo ma nam wszystkim uświadomić, że księgarnia jest bardzo ważnym ogniwem w obiegach kultury. Księgarnia i biblioteka – to miejsca, gdzie każdy może zetknąć się z książką oraz zostać o niej kompetentnie poinformowany! Księgarnia nie jest sklepem z książkami, zróbmy więc wszystko, żeby nie zniknęły z naszych miast i miejscowości.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego w tym roku rola księgarzy jest warta wysunięcia na pierwszy plan. Jak wszystkim wiadomo, 12 maja przypada 650 rocznica pierwszej pisemnej wzmianki o zawodzie stacjonariusza, który pełnił funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce. 

Z okazji tej rocznicy powołany został Komitet Organizacyjny Jubileuszu „650 lat w służbie książki”, składający się ze stowarzyszeń księgarzy, wydawców, bibliotekarzy i drukarzy, który przez cały rok 2014 czuwa nad imprezami popularyzującymi książkę, czytelnictwo i wiedzę o zawodach związanych z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek. Dzięki współpracy w ramach Komitetu powstał bogaty program obchodów, o którym informujemy na stronie internetowej Jubileuszu – www.sbp.pl/650.

Dzisiejsza konferencja, która tradycyjnie już zainaugurowała w całej Polsce obchody ŚDKiPA, była okazją do wysłuchania ciekawych wykładów popularno-naukowych związanych z historią książki i zwyczajów czytania, które wygłosili wybitni eksperci w swoich dziedzinach – Andrzej Tomaszewski o ewolucji postaci książki oraz prof. Janusz Kostecki o różnych zwyczajach czytania. Na koniec dr Paweł Kuczyński przedstawił nie mniej ciekawe badanie kierunków i form transformacji czytelnictwa, które Polska Izba Książki prowadzi dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i we współpracy takich znamienitymi ośrodkami badawczych, jak CBOS i OPI.

Tegoroczne inicjatywy Polskiej Izby Książki związane ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich są możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Do pobrania:

Informacja prasowa, konferencja 22.04.2014

O dawnych i nowych sposobach czytania, wykład - prof. Janusz Kostecki

Od skryptoriów do e-booków, prezentacja - Andrzej Tomaszewski

Kierunki transformacji czytelnictwa w Polsce, prezentacja nr 1 - dr Paweł Kuczyński

Kierunki transformacji czytelnictwa w Polsce, prezentacja nr 2 - dr Paweł Kuczyński

Informacja prasowa, konkurs "Moja ulubiona księgarnia"

Regulamin konkursu "Moja ulubiona księgarnia"

Plakat ŚDKiPA

ŚDKiPA - informacja ogólna

 

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej