PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

PIK na targach

17. Targi Książki w Krakowie

Kolejna edycja targów za nami, a razem z nimi spotkania branżowe i finał 8. edycji konkursu PIK-owy Laur.

W czwartek 24.10. odbyło się spotkanie informacyjne o dwuletnim projekcie badawczym PIK "Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce" dofinansowanym ze środków ministra KiDN. Z uczestnikami spotkania, które prowadziła dr Grażyna Szarszewska – dyrektor generalna PIK, rozmawiali dr Paweł Kuczyński – koordynator projektu, oraz Grzegorz Majerowicz – wiceprezes PIK. Przedstawiony został cel badania, jednostki współpracujące oraz plany na najbliższe miesiące, w których uwzględnione zostało przeprowadzenie ankietowania przez Centrum Badania Opinii Społecznej na reprezentatywnej, dużej próbie respondentów. W wywiadach bezpośrednich respondenci będą udzielali odpowiedzi na ponad siedemdziesiąt pytań, dotyczących ich przyzwyczajeń czytelniczych i sposobów docierania do treści. Wyniki tej części badania będą dyskutowane w trzech debatach eksperckich on-line w okresie grudzień 2013 – kwiecień 2014. Wyniki wszystkich pięciu modułów badania będą sukcesywnie upubliczniane na stronach PIK i MKiDN.

Drugiego dnia Targów, w piątek 25.10., dyskutowano główne założenia projektu Ustawy o Książce, opracowanego przez PIK w porozumieniu z organizacjami księgarzy oraz stowarzyszeniami wydawców. Spotkanie prowadził Włodzimierz Albin, prezes PIK. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele środowiska wydawców, księgarzy i bibliotekarzy. Wymiana spostrzeżeń i komentarzy na temat przedstawionego projektu ustawy była konstruktywna i umożliwiła zebranym lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania zainteresowanych stron. Główne punkty kontrowersji to długość trwania okresu stałej ceny oraz rabaty udzielane bibliotekom. Analiza skutków ekonomicznych i społecznych dyskutowanych modeli ustawy, którą przeprowadzi dr Cylwik z firmy doradczej CASE, jak i dalsze rozmowy z przedstawicielami środowiska pozwolą ustalić właściwy kształt projektu.

Przed rozpoczęciem dyskusji o projekcie Ustawy o Książce udzieliliśmy gościny ministrowi kultury, Bogdanowi Zdrojewskiemu, który przedstawił Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014 – 2020. W swoich wypowiedziach dla mediów minister podziękował m.in. Polskiej Izbie Książki za cenne działania na rzecz rozwoju czytelnictwa. Minister Zdrojewski jest przychylny staraniom PIK o wprowadzenie Ustawy o Książce.

Zwieńczeniem obecności PIK na Targach, była gala wręczenia nagród w 8. edycji konkursu PIK-owy Laur. Laureatami zostali dwutygodnik „Biblioteka Analiz”, w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”, oraz Izabela Sadowska, prezes portalu Lubimyczytac.pl, w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”. Nagrodę Specjalną za promocję prawa autorskiego otrzymał Wojciech Orliński („Gazeta Wyborcza”). Wykład literacki wygłosił tym razem Jan Wróbel. Do momentu ogłoszenia decyzji jury, panowało duże napięcie - wszyscy nominowani zasługiwali na zwycięskie Pikowe Laury. Gala w Hotelu Starym była niezwykle uroczysta. Gościliśmy przedstawicieli kancelarii prezydenta RP, ministerstwa kultury, mediów i rynku książki a także pisarzy oraz laureatów i wykładowców z lat poprzednich.


Do pobrania:

Relacja ze spotkań

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej