PL EN

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8 00-629 Warszawa

Komunikaty PIK

Praktyki lekturowe społeczności akademickiej. Analiza wyników badania opinii kadry naukowej i dydaktycznej oraz studentów polskich uczelni akademickich.

Badanie Polskiej Izby Książki 2023

Projekt badania został sfinansowany ze środków Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska i skorzystał ze wsparcia Grupy Wydawniczej PWN. 

Badanie przeprowadzono w dniach 15.05-10.06.2023 na wyczerpującej próbie 136 uczelni akademickich metodą CAWI (Computer Assited Web Interviewing). Dzięki współpracy z władzami uczelni i mocnemu wsparciu środowisk bibliotek naukowych uzyskano 2855 ankiet od pracowników naukowych i dydaktycznych oraz 5311 ankiet od studentów tych samych uczelni.                

Postawiono następujące pytania badawcze: Jakiego typu książek używała społeczność akademicka: oryginałów cyfrowych, oryginałów drukowanych czy też ich kopii? Jakie były źródła tych książek (jaki był do nich dostęp)? Jak ważna dla użytkowników książek (w ich różnych wersjach) była kwestia praw autorskich? Jak była oceniana własna uczelnia, jeśli idzie o zapewnienie dostępu do niezbędnych źródeł wiedzy? Jak oceniono biblioteki naukowe? Czy i jak dalece różniły się opinie kadry i studentów, jeśli idzie o badane kwestie?

Odpowiedzi na pytania dotyczyły sytuacji w roku akademickim 2022/23.

Poniżej materiały do pobrania:

Abstrakt badania PIK

Raport z badania PIK

 

Powiązane komunikaty

Więcej komunikatów

W skrócie

Komunikaty i bieżące informacje Biura PIK oraz najnowsze informacje branżowe w Twojej skrzynce e-mail. Zamów bezpłatny newsletter!

Strefa członków PIK

Pełny dostęp do treści serwisu dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Przystąp do PIK

By stać się członkiem PIK, wystarczy wypełnić deklarację członkowską. Lorem ipsum dolor sit amet enim.

Dowiedz się więcej